Czym jest AROMATERAPIA

Aromaterapia jest niezwykle skuteczną, ludową metodą wykorzystującą olejki eteryczne w leczeniu chorób oraz profilaktyce. Już w starożytności ludzie pozyskiwali wyciągi z aromatycznych roślin, by leczyć nimi różne dolegliwości. Na przestrzeni wieków dowiedziono, że posiadają one przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne właściwości, zdolność do pobudzenia odporności czy krążenia, a także korzystnie oddziałują na psychikę.

Historia uświadamia nam jak wielka moc kryje się w tej prostej i całkowicie naturalnej metodzie terapii. Pierwsze zapisy o leczniczych właściwościach olejków roślinnych pochodzą sprzed 2000 lat, nawet w Biblii znajdziemy wzmianki o ich zastosowaniu. W pewnym średniowiecznym miasteczku udało się uniknąć epidemii cholery, ponieważ mieszkańcy zajmowali się uprawą i destylacją lawendy. Z innego przekazu możemy dowiedzieć się jak opanowano epidemię dżumy, dlatego, że lekarze swoją odzież ochronną nasączali cynamonem, goździkami oraz aromatycznymi ziołami. Ostatecznie w 1920 roku potwierdzono terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, za sprawą francuskiego chemika René-Maurice Gattefossé, który swoja ranę opatrywał esencją z lawendy, co przyspieszyło gojenie i sprawiło, że nie pozostała po niej nawet blizna. Tym samym Gattefossé został okrzyknięty ojcem aromaterapii.

POZYSKIWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Cenne olejki wydobywa się ze wszystkich części rośliny, dlatego ich skład chemiczny może być różny. Najczęściej są to bezbarwne substancje oleiste, ale zdarzają się olejki o barwie brunatnej, niebieskiej i zielonej. W składzie jednego olejku można wyodrębnić od kilkudziesięciu do kilkuset różnych związków, ale tylko jeden składnik, który odpowiada za zapach i ma działanie terapeutyczne, dlatego też każdy olejek jest niepowtarzalnym darem natury.

Najpopularniejszą metodą pozyskiwania aromatycznych olejków jest destylacja parą wodną.

RODZAJE AROMATERAPII

Inhalacje – działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, leczą katar, kaszel oraz zapalenie zatok.

Okłady – dezynfekują, leczą bóle artretyczne, mięśniowe, menstruacyjne, nerwobóle, stany zapalne skóry, bóle głowy, oczu, bóle napięciowe, stłuczenia, urazy, opuchliznę, zwalczają grzybice.

Masaże – poprawiają krążenie krwi, kondycje mięśni, mają działanie ujędrniające oraz relaksacyjne.

Kąpiele – pozytywnie oddziałują na układu krążenia, odprężają, poprawiają kondycję skóry, ukrwienie, łagodzą bóle, pomagają w walce z bezsennością.

Lista korzyści płynących z aromaterapii jest nieskończenie długa, jednak istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Warto także pamiętać, że niewłaściwe korzystanie z aromaterapii może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. U osób z astmą, chorych na padaczkę, ze skłonnością do alergii, u kobiet w ciąży oraz w przypadku dzieci należy zachować szczególną ostrożność.

Uwaga! Olejki eteryczne, oprócz nielicznych wyjątków, stosuje się w postaci rozcieńczonej.

Olejki eteryczne dostępne są w 10 ml buteleczkach z kroplomierzem. Cena olejków jest uzależniona od trudności w ich pozyskaniu. Do celów terapeutycznych oraz dla pożądanego efektu aromaterapii, najlepiej kupować olejki z czystych biologicznie upraw, nierozcieńczone, wolne od jakichkolwiek dodatków chemicznych oraz takie, które posiadają gwarancję jakości producenta.